Що таке прокрастинація і як її перемогти.

Якщо ти з тих, хто майстерно відкладає справи на потім, вітаю - ти в клубі прокрастинаторів! Ну що, пірнаємо у світ, де «зроблю завтра» - це життєва філософія, а не просто виправдання? Поїхали розбиратися, що за звір такий - прокрастинація, і як із ним потоваришувати, або хоча б домовитися.

Що таке прокрастинація?

Уяви собі: у тебе гора справ, а ти замість того, щоб узятися за них, залипаєш в YouTube або гортаєш меми в соцмережах. Знайоме? Ось це і є прокрастинація! Не плутай із лінню: ледачі просто нічого не роблять, а прокрастинатори планують, думають, та все ніяк не почнуть. Тобто це не про те, що ти взагалі не хочеш щось робити, а скоріше про те, що щось тебе зупиняє.

Чому так відбувається?

Ну от скажи мені, як часто ти кажеш собі: «Та гаразд, завтра почну!»? Насправді причин для прокрастинації ціла купа. Ось найпопулярніші:

  • Мотивація на нулі: Якщо завдання нецікаве, ну прям узагалі, як з'їсти броколі без солі, то й братися за нього нема бажання.
  • Страх невдачі: Буває так, що боїшся помилитися і зробити щось не так, тому й відкладаєш.
  • Перевантаження: Якщо на твоєму To-Do листі більше завдань, ніж підписників у топового блогера, мозок просто відключається від перевантаження.
  • Втома: Коли батарейки сіли, ні про яку продуктивність і мови бути не може.
  • Подумаю про це завтра: Відтягувати справи на потім - один із наших улюблених видів спорту.

Прокрастинація чи лінь: хто кого?

Давай розберемося, чим відрізняється лінь від прокрастинації. Ледача людина не хоче нічого робити - ну, взагалі нічого! Прокрастинатор, з іншого боку, може бути дуже навіть активним, але чомусь завжди знайде щось цікавіше, ніж те саме завдання зі списку справ. Тож прокрастинація - це скоріше про стрес і перевантаження, а не про «нічогонероблення».

Як перемогти прокрастинацію?

Гаразд, досить теорії. Переходимо до практики! Якщо хочеш нарешті почати робити те, що задумав, ось кілька лайфхаків:

  • Розділи і володарюй: Великі завдання - це страшно. Розбий їх на дрібні кроки, і одразу стане легше. Можна навіть пограти в «Помодоро»: 25 хвилин працюєш, 5 хвилин відпочиваєш. І так по колу.
  • Терміни, дедлайни, всі справи: Став собі реальні терміни. Ні, не до наступного року, а до наступної п'ятниці, наприклад.
  • Перерва - це святе: Втома - ворог номер один. Короткі перерви допоможуть освіжитися і продовжити роботу з новими силами.
  • Думай позитивно: Як би банально це не звучало, але думки про хороше реально працюють. Замість «Ой, не впораюся», говори собі: «Я все зможу, як Денні Трехо в бойовиках!»

Прокрастинація - штука поширена, але не смертельна. Головне - зрозуміти, що тебе на неї підштовхує, і почати застосовувати способи боротьби. Розбивай завдання на шматочки, встановлюй реальні терміни, не забувай відпочивати і позитивними думками себе підтримуй. Ну і пам'ятай: якщо справа взагалі не рухається з мертвої точки, не соромся звернутися по допомогу. Зрештою, прокрастинація - не вирок, а тимчасовий стан. Тож давай, за справу!

Поділитися:
Відгуки