Шаурма, яка підкорила весь світ

Якщо ви хоч раз у житті гуляли пізно ввечері з друзями або просто шукали швидкий перекус — шансів, що ви не пробували шаурму, майже нуль. Але що ми насправді знаємо про цю легенду стріт-фуду, яка завоювала серця і шлунки мільйонів?
Як усе починалося
Шаурма (вона ж донер кебаб, гірос, або навіть такос аль пастор — залежно від країни) бере свої витоки зі Сходу, точніше — з Османської імперії, території сучасної Туреччини. Ще в XIX столітті турецькі кухарі почали готувати м’ясо на вертикальному рожні. Раніше його смажили горизонтально (як шашлик), але вертикальне обертання дало новий рівень соку, хрусткої скоринки та зручності.
Цікаво, що сама назва “донер” у перекладі з турецької означає “той, що обертається”. А “шаурма” — це вже арабський варіант тієї ж страви, який став популярним у Леванті — Сирії, Лівані, Ізраїлі.
Що входить до класичної шаурми?
Базовий рецепт - це тонко нарізане м’ясо (традиційно — баранина, але зараз популярні курка, яловичина, іноді навіть індичка), яке маринується в спеціях, потім повільно смажиться на рожні. Після цього його зішкрябують прямо в лаваш або піту, додають овочі (огірки, капусту, помідори), соус (біленький часниковий) і, опціонально, трохи гостренького для відважних.
У сучасному варіанті можуть додати фрі, сир, кукурудзу або навіть ананаси (хоча, будьмо чесними, це вже радше квест на виживання.
Шаурма в Україні
Офіційної дати “десанту шаурми” в Україну ніхто не зафіксував, але за легендами, перші ятки з’явились у Києві десь у середині 90-х. Це були переважно точки, які тримали емігранти з Кавказу або Близького Сходу. Швидко, ситно, дешево — українці закохались.
Зараз її можна знайти на кожному кроці: у переходах, на ринках, в ТРЦ, і навіть в ресторанах. У Києві, Харкові, Львові та Одесі вже є місця, де шаурма — це не просто фастфуд, а майже гастрономічний ексклюзив. Деякі заклади навіть пропонують веганські версії або з морепродуктами.
Шаурма на дім
Так, друзі, тепер не треба стояти в черзі серед ночі. Glovo, Bolt Food, Raketa - доставка шаурми додому вже не новина. Просто відкриваєш додаток, обираєш найсмачніше фото (або читаєш відгуки, якщо ти той ще аналітик), і через 20–30 хвилин твоє щастя в лаваші вже стукає у двері.
До речі, є навіть спеціалізовані доставки, які роблять шаурму в авторському стилі: з трюфельним соусом, манго-чили або навіть з хумусом замість майонезу. XXI століття - як не крути!
А якщо є вільний час і “Вдохновєніе” - то можна приготувати шаурму і вдома, власноруч. Все, що треба: лаваш, обсмажене м’ясо, овочі і улюблений соус. Огортаєш і насолода готова. В чому плюс, що можна експериментувати та спробувати різні комбінації інгредієнтів, але без фанатизму, дотримуйтесь, хоча б приблизно, основної формули цього шедевру. А головне - усе свіже, гаряче і саме так, як любиш
Цікаві факти
- У Берліні донер — найпопулярніша вулична їжа. Його туди завезли турецькі емігранти, а саме Кадир Нурман - турецький гастарбайтер ще на початку 70. Він подивився що німці такі працьовиті, що не мають часу перекусили як слід, от і вигадав смачний стартап, поклав смажене м'ясо у лаваш, додав салат, овочі, соуси та назвав його донер-кебаб. Зараз у Берліні нараховується більше 1000 закладів де готують це диво - тому можна це місто називати ще й столицею дёнер-кебабу.
- У 2011 році в Норвегії був судовий позов проти... шаурми. Один з покупців стверджував, що вона "занадто смачна і викликає залежність". Може і жарт, але справедливе звинувачення )
- У ТікТок є окремий тренд: “шаурма-батл”, де люди з різних міст порівнюють шаурму з місцевих точок. Харківська - в топі!
Наостанок
Шаурма - це частина культури, ритуал, легенда з лаваша, яка об’єднує людей. Вона не питає, хто ти і звідки — вона просто смачна. І якщо ви досі думаєте, що “фастфуд — це зло”, то ви просто ще не знайшли свою ідеальну шаурму.
Тож наступного разу, коли ви стоїте на роздоріжжі “бургер чи піца”, дайте шанс класиці Близького Сходу. А може, саме вона стане вашим новим кумиром.
Смачного, друзі, і не забудьте серветки — це вам не суші їсти.